fbpx

Birmit. Starszy brat bursztynu bałtyckiego

Owady lub szczątki zwierząt zatopione w bursztynie za pewne nikogo nie dziwią. Bursztyny zawierające inkluzje organiczne są skarbnicą wiedzy na temat najróżniejszych prehistorycznych stworzeń, które żyły na Ziemi miliony lat temu. A te odnalezione w ostatnich latach w Birmie ciekawią jeszcze bardziej…

Dla większości odległa Birma jest krajem buddyjskich świątyń, konfliktów i biedy. Jednak ten kraj jest źródłem bogactwa naturalnego w postaci wielu kamieni szlachetnych, w tym szmaragdów, rubinów diamentów, szafirów, a nawet jadeitu cesarskiego. Kolejnym birmańskim skarbem jest bursztyn, zwany birmitem.

HISTORIA

Wiek bursztynu birmańskiego szacuje się na około 100 mln lat. Co ciekawe jest starszy od bursztynu bałtyckiego o około 10 mln lat.

Wydobycie birmitu zostało zapoczątkowane tysiące lat temu w rejonie Kachin, na terenie północnej Birmy. Natomiast przez wieki to właśnie Chińczycy przywłaszczyli sobie monopol na handel birmitem, nazywając go nawet “chińskim bursztynem”.

Pierwsze wzmianki o bursztynie birmańskim na Zachodzie pojawiają się w 1643, dzięki jezuicie Alvaro Semedo, który opisuje zwyczaj Chińczyków korzystających z kamienia w modlitwach i leczeniu nieżytu nosa i gardła (Laufer, 1907). Zainteresowanie Europejczyków nowym rodzajem żywicy kopalnej rodzi się dopiero w XIX wieku, w trakcie wojen brytyjsko-birmańskich i po wcieleniu Birmy do Indii Brytyjskich. Natomiast rozkwit wiedzy zawdzięczamy niemieckiemu badaczowi Fritzowi Noetlingowi, który sprowadził próbki kamienia do Europy i przekazał do badania swojemu koledze Otto Helmowi, na podstawie którego stwierdzono, że bursztyn znacznie różni się od innych jego odmian i jako pierwszy nazwał go birmitem.

INKLUZJE

Przez wiele lat birmański bursztyn był niedostępny dla świata. Dopiero od niedawna naukowcy z różnych stron świata mają możliwość badania go, a także zgłębiania wiedzy o okresie kredy. Inkluzje w birmicie są unikalne i atrakcyjne nie tylko dla kolekcjonerów. Przede wszystkim są źródłem wiedzy dla naukowców. Najprawdopodobniej surowiec zawiera największy zbiór zwierzęcych i roślinnych pozostałości z okresu kredy. Można by nawet powiedzieć, że jest spełnieniem marzeń dla paleontologów. Jak donosi National Geographic w Birmie odnaleziono bursztyn sprzed 100 milionów lat z zatopionym skrzydłem dinozaura. “Większość skamielin zatopionych w birmicie pochodzi z kopalni w Dolinie Hukawng w stanie Kachin, na północy Birmy. Dolina jest obecnie kontrolowana przez Armię Wyzwolenia Kachinu, która od ponad 50 lat z przerwami jest w konflikcie ze stanem. Ze względu na konflikt, wydobywanie i sprzedawanie birmańskiego bursztynu jest nieuregulowane pod względem prawnym, a większość sprzedaje się Chińczykom”.

MOC BIRMITU

Zainteresowanie birmitem pojawiło się już za czasów chińskiej dynastii Han (ok. 200 lat p.n.e.) i był wykorzystywany jako tworzywo artystyczne. Chińczycy nazywali go hu-pe, wierząc że zawiera w sobie duszę tygrysa, uznając go za symbol męstwa i odwagi.

CHARAKTERYSTYKA

Birmit ma wiele odmian barw. Od przezroczysto-żółtego, czerwonego (z odmianami na rubinowy i wiśniowy), do niebiesko fluoryzującego. Najcenniejsze okazy mają perłowy połysk. Charakterystyczny dla tego surowca jest brak kwasu bursztynowego w jego składzie chemicznym. Trwardość 2,5 – 3.

WYDOBYCIE

Największe złoża birmitu są kojarzone przede wszystkim z doliną Hukawng w prowincji Kachin. W związku z konfliktami politycznymi kopalnie były zamknięte przez wiele lat. Otwarto je ponownie dopiero w 1999 roku. Równie cenny jest także bursztyn z Fushun. Pomimo zamknięcia wydobycia, birmit jest niezwykle popularny, przede wszystkim na chińskim rynku kolekcjonerskim.

Chcę zapisać się na newsletter, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach i produktach przesyłanych przez HARDLEO Sp. z o.o., ul. Moniuszki 30A, 41-400 Mysłowice. Zgodę będę mógł w każdej chwili wycofać.

FreshMail.pl
 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl