fbpx

Ametyst

Ametyst

Ma piękną, ciemnopurpurową barwę, kiedyś miał ogromne znaczenie jako talizman. Dziś ametyst to przede wszystkim unikalny kamień o znaczeniu jubilerskim.

Ametyst należy do odmian kwarcu, które są najbardziej cenione nie tylko przez jubilerów, ale również kolekcjonerów. Jest to kamień ozdobny znany i wykorzystywany już w starożytności. Był uznawany jako talizman przeciw pijaństwu, stąd też jego nazwa – po grecku oznacza „trzeźwy” (a methystos – nie pijany).

Ametyst ma zabarwienie purpurowe, fioletowe lub purpurowo-fioletowe. Jego niezwykła barwa jest efektem obecności żelaza oraz promieniowania radioaktywnego. Kolor ametystu może zmieniać się wraz z temperaturą. Podgrzany do 250 stopni Celsjusza staje się stopniowo bezbarwny, natomiast powyżej 500 stopni Celsjusza staje się żółty. Bywa też w tej formie sprzedawany jako cytryn.

Ametyst najczęściej tworzy kryształy o pokroju słupkowym, występuje w pustkach skalnych w postaci krystalicznych szczotek. Może wykształcać ziarniste lub zbite skupienia. Bardzo często wykazuje smugowanie, czyli występują w nim następujące po sobie warstwy o różnej intensywności zabarwienia.

Ametyst najlepiej wygląda w świetle naturalnym, wtedy doskonale uwypukla się jego wyjątkowa i niepowtarzalna barwa. Im ciemniejsza odmiana, tym piękniejsze barwy. To właśnie ciemne ametysty są najbardziej poszukiwane, a także uzyskują najwyższe ceny. Najlepsze gatunki ametystu wykorzystywane są do wyrobu biżuterii, te nieco gorszej jakości służą do wyrobu przedmiotów rzemiosła artystycznego.

Najczęściej ametyst występuje wśród skał pneumatolitowych i hydrotermalnych, a także w skałach osadowych. Może występować także w tak zwanych geodach. Największe geody można znaleźć w Brazylii, osiągają rozmiary nawet jednego metra sześciennego. Poza Brazylią duże złoża ametystów występują w Urugwaju, Stanach Zjednoczonych, Iranie, na rosyjskim Uralu, na Madagaskarze i na Sri Lance.

Jako kamień biżuteryjny ametyst był wykorzystywany od dawna. Starożytni Grecy wierzyli, że ma działanie antyuzależnieniowe – podobno picie nawet dużych ilości alkoholu z ametystowych czar chroniło przed upiciem się i syndromem dnia poprzedniego.

Kiedyś był też bardzo lubiany przez dostojników kościelnych, którzy chętnie nosili klejnoty wykonane z tego szlachetnego minerału. Do dzisiaj zresztą ametyst bywa nazywany kamieniem biskupim. Według słynnego artysty Leonarda da Vinci ametysty zwiększały jasność umysłu oraz potrafiły skutecznie odpędzać grzeszne myśli.

Właściwości ametystu – chemicznie jest to dwutlenek krzemu, ma muszlowy przełam, praktycznie zerową łupliwość. Twardość w skali Mohsa 7. Ma trygonalny układ krystalograficzny, białą rysę oraz szklisty połysk.

Chcę zapisać się na newsletter, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach i produktach przesyłanych przez HARDLEO Sp. z o.o., ul. Moniuszki 30A, 41-400 Mysłowice. Zgodę będę mógł w każdej chwili wycofać.

FreshMail.pl
 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl