fbpx

Czym jest tzw. traktowanie kamieni kolorowych?

To nic innego jak świadome polepszenie walorów estetycznych kamienia po przez wpływanie na jego cechy takie jak barwę, przeźroczystość lub przez maskowanie czy usuwanie jego naturalnych niedoskonałości np. inkluzji, wtrąceń, rys lub pęknięć.

Traktowanie kamieni kolorowych znane jest od wieków. Już w starożytności eksperymentowano z nasączaniem kamieni olejem cedrowym czy różnymi technikami wygrzewania.

Dzisiaj większość kamieni kolorowych dostępnych na rynku jubilerskim jest w mniejszym lub większym stopniu traktowana. Oczywiście dostępne są również kamienie niepoprawiane ale ich oferta jest ograniczona, a cena uderzająco wyższa od tych poprawianych.

Warto być tego świadomym kupując kamienie z niepewnego źródła lub w internecie. Dlatego tak ważną dla nas rzeczą jest uczciwe informowanie naszych klientów o wszystkich metodach poprawiania kamieni dostępnych w naszej ofercie.
Poniżej w ogromnym skrócie opisujemy najpopularniejsze metody poprawiania kamieni kolorowych na świecie.

WYGRZEWANIE

Wygrzewanie jest jedną z najstarszych technik stosowanych przy poprawianiu koloru kamieni kolorowych. Naśladuje ona procesy zachodzące głęboko w ziemi i polega w skrócie na podgrzaniu surowca w specjalnych piecach do bardzo wysokich temperatur (bliskich topnienia minerału) w celu wzbogacenia ich barwy i poprawy przejrzystości. Wygrzewanie tradycyjne jest metodą trwałą i w pełni akceptowalną w przemyśle jubilerskim.

OLEJOWANIE


Bardzo stara technika, która polega w skrócie na wypełnieniu mikroszczelin w kamieniu bezbarwnym i naturalnym olejkiem (najczęściej cedrowym) lub żywicą naturalnego pochodzenia. Kąpiel w olejku powoduje poprawę przejrzystości kamienia i przez to zintensyfikowanie jego barwy. Proces olejowania nie jest jednak trwały. Zaleca się cykliczne powtarzanie zabiegu. Metoda akceptowalna w przemyśle jubilerskim. Niedopuszczalne jest jednak stosowanie barwnych olejków syntetycznych.

DYFUZJA

Poprawianie kamieni metodą dyfuzyjną (najczęściej są to szafiry) osiąga się po przez ogrzewanie kamieni w bardzo wysokich temperaturach z dodatkiem niektórych pierwiastków np. takich jak: beryl (Be), chrom (Cr) lub tytan (Ti). Metoda ta wpływa głównie na powierzchowną zmianę koloru kamienia (nie jest dogłębna) i może być nietrwała.

NAŚWIETLANIE (IRRADACJA)

Naświetlanie (tzw. irradacja) to proces, w którym kamień zostaje sztucznie napromieniowywany, a później pozbawiony jego radioaktywnych cech w celu zmiany jego właściwości optycznych. Proces (przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych) umożliwia stworzenie wielu kolorów, które nie występują wcale lub są niezwykle rzadkie w naturze (np. Swiss Blue, Ocean Blue, Imperial i London Topaz). Metoda ta jest dość trwała, choć w przypadku niektórych minerałów mogą nastąpić zmiany w kolorze po upływie dłuższego czasu lub narażeniu kamienia na bezpośredni i długotrwały kontakt z wysoką temperaturą lub światłem słonecznym.

POWLEKANIE

Proces powlekania osiąga się, nakładając na powierzchnię naturalnego kamienia bardzo cienkiej warstwy nanokrystalicznej powłoki – najczęściej w celu stworzenia pryzmatycznego efektu tęczy. Najlepszym przykładem metody powlekania jest Mystic Topaz. Metoda powlekania jest dość trwała, Nie należy jednak narażać kamieni poprawianych tą metodą na działanie materiałów ściernych, kwasów lub mocnych środków chemicznych.

BARWIENIE

Barwienie to jedna z najbardziej prymitywnych i zarazem najstarszych technik poprawiania barwy kamieni. Proces w dużym uproszczeniu polega na wprowadzeniu do kamienia chemicznego środka barwiącego w celu polepszenia jego barwy. Idealnym przykładem barwienia kamieni są Lapis Lazuri.

Chcę zapisać się na newsletter, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach i produktach przesyłanych przez HARDLEO Sp. z o.o., ul. Moniuszki 30A, 41-400 Mysłowice. Zgodę będę mógł w każdej chwili wycofać.

FreshMail.pl
 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl